Arıcılık

Online Arıcılık Kursu

online aricilik kursu 1

Online Arıcılık Kursu Nereden Alabilirim?

Eğer arıcılık yapmaya karar verdiyseniz ve bununla ilgili bir kurs almayı düşünüyorsanız, sizlere online olarak arıcılık kursu verilmesi konusunda yardımcı olacağız. Arıcılık kursu almadan ve alacağınız süreçte ne yapmanız gerektiği konusunda sizlere yine arıcılık bilgileri verilecektir. Teorik olarak alacağınız kurs yeterli olmayıp aynı zamanda bunu pratik olarak sahada yapmanızı tavsiye ediyoruz. Online kurs ile ilgili gerekli bütün bilgileri aşağıda paylaşacağımız numara ile irtibata geçebilirsiniz.

Arıcılık kursu tarihleri ve gerekli ücretler ile ilgili bilgi almak için alttaki Whatsap hattımıza tıklayınız.
Buraya tıklayarak gerekli bilgileri isteyebilirsiniz.

Ben okumayı sevmiyorum derseniz yukarıda bulunan whatsap bağlantısına tıklayarak yada arayarak bütün bilgileri telefon aracılığı ile alabilirsiniz. Yine bize online arıcılık kursu ile ilgili sormak istediğiniz soruları olursa aşağıdaki yorumlar kısmından da sorabilirsiniz. Online olarak alacağınız kursu size işin teorik ve kitap olan bilgileri ezberletecektir. Hem akademik hemde sahada da çalışırsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Kursa belirtilen müfredata göre ilerken bulunduğunuz yerde bir arıcı ile de irtibata geçerek onunlar hafta sonları veya boş vakitlerinizde onun yanında zaman geçirerek işi öğrenebilirsiniz. Bir çok arıcı kendinize yardımcı olarak kişiye hayır demeyecektir. Özellikler internette bulunan arıcılık videolarını da izleyerek yapacağınız bu mesleği pekiştirebilirsiniz.

online aricilik kursu 2

online arıcılık kursu 2

Ülkemizde ciddi manada arıcılık sektöründe ve baldan güzel para kazanıp ailesinin geçimini sağlıyor. Belki sizde bu işe yeni başlıyorsunuz ve kendi balımı çıkarayım yeter diyor olabilirsiniz ama zamanla kendinize olan cesaretiniz geliştikçe kovan sayısını artırarak kolu komşuya bal satmaya başlayacaksınız ve belki mahallenizde bulunan bakkal amcaya rica edip benim de balları satabilir misiniz diye teklif de götürebilirsiniz ki buna da artık günümüz teknoloji cağında gerek kalmayacaktır. Bir çok e-ticaret sitesi var bunları vasıtası ile ballarınızı ve arılarınız satabilirsiniz. Her şeyden önemlisi ülke üretimine katılarak ülkemizin katma değerine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Bu düşünce bile insanın sıfırdan arıcılığa başlaması için bir sebep olabilir.

Online Arıcılık Kursundan Nasıl İlerlemeliyim?

Online olarak kurs alacağınız kurum ile ilerleyerek müfredat dahilinde eğitiminizi tamamlayın. Ülkemizde online kurs veren bütün kurumların elindeki müfredat aynı olup, eğitim sonunda sizlere gerekli sertifikayı vereceklerdir. Almış olduğunuz sertifika ile yapacağınız bütün resim hibe ve projelerde geçerli olur, sorun yaşanmaz. Kurs süresince eğitiminiz alırken mutlaka arıcılık kitabını bitirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Kitabın kalitesi ve içeriği çok önemli olmayıp, ama mutlaka bu alanda bir kitap okuyunuz.

Arıcılık Kursu Sonrası Nasıl Yapmalıyım?

Kurs sürecince bu kurs bitiminde yapmanız gerekenler ile ilgili bazı tüyolar verelim. Kurs eğitimi alırken bir arıcı ile tanışın ve onunla boş vakitlerinizde zaman geçirin aynı  zamanda kitap okuyun ve internet bulunan arıcılık videolarını bol bol izleyin. Bu saydığımız üç seçenek size çok yol kazandıracaktır. Bunlardan sonra çevrenizden veya bildiğiniz birisinden arı satın alarak başlayın. Daha yeni işi öğrenmeye başladığınız için hemen işi abartmayın. İlk başta 4-5 adet arılı kovan (koloni arılı) ile başlayın. Bazı yeni başlayan arıcılarımız 20 tane arılı kovan alıp, sonra baş edemeyince ümitsizliğe kapılın hüsranla bitebiliyor. Eğer bütün işiniz bu olacaksa 50 tane de alabilirsiniz ama hem çalışıp boş vakitlerde arılarla ilgilenmek istiyorsanız bizi dediğimiz adetlerde başlamanızı tavsiye ederiz. Arı satın almak için internette bulanan ana arı gen firmasını inceleyebilirsiniz. Plastik kutular ile teslim ederek ne aldığınızı biliyorsunuz ve arı da bir problem yaşamanız durumunda da gerekli telafileri sağlamaktadırlar. İlk yeni arı alacağınız için doğru kişi ile tanışmazsanız size yanlış ve eksik arı vererek aldanmayın. O yüzden dolayı hem en başından beri dediğimiz bilen bir arıcı ile hareket etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

İlk Arıya Nasıl Sahip Olabilirim?

İki türlü arı alabilirsiniz. Kovanlı ve kovansız.
Kovanlı olarak arı alacağınız yer size kovan ile birlikte arıyı verir. Kovanlı olarak alıp eğer kovana da kayda değer bir para istiyorsanız kovanın iyi ve standartlara uygun olmasına ve özellikle ikinci katınında olmasına bakın. Kovanı tek kat alıp yarın bir gün bal zamanı ikinci kat gerektiğinde farklı bir yerden alacağınız kat uymayabilir. Kovan standartlara uygunsa olur ama değilse sorun yaşarsınız.
Kovansız olarak arı alacaksınız, kendi kovanınız vardır. Ya kendiniz özel yaptırmışsınızdır yada arı malzemeleri satan bir yerden de almış olabilirsiniz. Arı alacağınız yere kovanınız götürüp arıların olduğun kovandaki arılı çerçeveleri kendi boş kovanınıza aktarıp akşam bütün arılar girdikten sonra arılığınıza getirebilirsiniz. Arı alacağınız yer ile sizi arılık en az 5 km olsun ki arılar tekrar eski sahibinin arılığına gitmesin. Bu durumda arıyı hem aktarırken çerçeveleri de kontrol etmiş olursunuz. Çünkü çerçeve sayısına göre arı fiyatı belirlenir. Bu konuyla ilgili olarak Ana Arı Gen firmasını sitesini inceleyin ve gerekli videoları izlerseniz nasıl bir arı alacağınıza karar vermiş olursunuz.
online aricilik kursu 3

Arı temin sonrası arı malzemeleri nasıl alırım?

Bulun yerden arı malzemeleri satan yer varsa eğer yoksa internette arıcılık malzemeleri satan bir çok firma bulunmaktadır. Buralardan alabilir ve güvenli siteler olmasına da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Piyasa fiyatının 3-4 katı aşağı olanlara aldanmayın. Malzeme olarak öncelik; maske, eldiven, körük, el demiri olması gerekir. Arıya açıp kontrol edeyim derseniz bu saydığımız arıcılık malzemeleri olmazsa olmazlardandır. Yine arıcılık kursu ile sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir