Arıcılık

Arıcılık Kursları

guncel-aricilik-kurslari

Güncel olarak arıcılık kurslarını yayınlıyoruz.

Eğer kurum ve kuruluş olarak kurs yayınlamayı düşünüyorsanız aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirseniz yayınlayalım.

Bulunduğunuz ilde arıcılık kursu var mı yok mu veya ne zaman yapılacak merak mı ediyorsunuz hemen sorun cevaplayalım. Sormak için tıklayın. Arıcılık kursu ile arıcılık belgesi aynı olup, herhangi bir arıcılık kursuna katılmanız durumunda arıcılık kursuna katıldığınıza dair belge verilmektedir. Bu tarz kurslar ücretsiz olmakta olup, bunun için ayrı bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Arıcılığı öğrenmek isteyenler için güncel olarak nerede ne zaman arıcılık kursu varsa onun ilgili olarak bilgiler paylaşacağız. Yorumlar kısmından bulunduğunuz ili ve ilçenizi belirtirseniz sizin için ne zaman nerede kurs olacağı konusunda bilgi alıp yorumunuza cevap verebiliriz. Buraya yazacağımız duyurular genel olarak olacak ve olması muhtemel kursları yayınlıyoruz.

aricilik kursulari 1 scaledŞuanda Nerede Arıcılık Kursu Var? (2024 yılı için)

Aşağıdaki bağlantılarda aldığınız veya sitelere ulaşmada sorun yaşarsanız lütfen yorumlar kısmından bize iletiniz ki düzeltelim ve doğrusunu yazalım.

KURS:
Arı Sütü Üretimi ve Ana Arı Yetiştiriciliği Kursu

Yer: Dereköy-Edremit/Balıkesir
Tarih: 25 Ocak 2024 ‘te başlıyor.
Ücret: Ücretsiz. (10 adet yeni dünya fidesi dikmek)
Açıklama: 40 saat sürecek olup ve 40 kişi kontenjanı bulunmaktadır. Bağış olarak 10 adet yeni dünya fidesi Kaz dağı ormanlarına dikme şartı bulunuyor. Düşünceli ve güzel bir proje.
İrtibat: Zafer ARICI’ya 05355290627

PANEL:

8.Arıcılık Paneli Katılımcıları
Prof.Dr.Sevgi KOLAYLI
Arı ürünleri, Polen, Propolis ve Arı Sütür

Dr.Bahşan Akpınar
Arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele

Prof.Dr.Oktay Yıldız
Markalaşma, Patent ve Çoğrafi İşaret

Dr.Ali Korkmaz
Arı ölümleri ve Çözüm önerileri

Tarih ve Yer:
25 Ocak 2024 Saat: 09:30 – 14:00 arasıda.
Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi
Trabzon/Merkez

Tarım Orman Bakanlığı başvurmak için tıklayın.
İSMEK üzerinden başvurmak için tıklayın
Türkiye Arıcılar Birliği duyurular sayfası için…
Bal Parmak üzerinden başvurmak için tıklayın
Halk Eğitim Merkezi başvurmak için tıklayın
Uzaktan Eğitim ile almak için tıklayın…

Arıcılık kurslarının sonunda sınav olmayıp, hiçbir eğitim şartı aranmamaktadır. Okur yazar olmanız arıcılık kursuna katılmanız için yeterlidir. Yaş şartı da yoktur. Bu eğitimi alarak arıcılık konusunda bir kovana nasıl müdahale edilir, arı kolonisi içindeki bireyleri tanıma, arıların mevsimsel olarak bakımlarının nasıl yapılacağı, bal sağımı ve kışlatma gibi konulara hakim olup, aynı zamanda arıcılık malzemeleri konusunda bilgi sahibi olmuş oluyorsunuz. Kursu bitirdikten sonra bir kovanı açıp kapatıp ve kovanı muayene etmesine kadar bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

aricilik kurslari 3Devamlı Arıcılık Kursu Veren Kurum ve Kuruluşlar:

 • İstanbul ilinde İSMEK: Düzenli olarak sürekli arıcılık kursları verilmekte olup, ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz.
 • Türkiye Arıcılar Birliği (TAB): TAB kuruluşu Türkiye genelinde örgütlenmiş arıcılık sektöründe etkili kuruluştur. Bulunduğunuz ildeki arıcılar birliğine ulaşarak ne zaman arıcılık kursu olacağını her zaman öğrenebilirsiniz. Yine il il ne zaman kurs olacağını biz yukarı da yayınlamaktayız.
 • Halk Eğitim Müdürlükleri: Bulunduğunuz yerdeki İl ve ilçe mille eğitim müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Belediyeler: İl ve ilçe belediyeler zaman zaman dönemsel olarak arıcılık kursları açmaktadır.
 • Üniversiteler: Özellikler tarım ve arıcılık ile ilgili bölümlere yakın üniversitelerde arıcılık kursu açmaktadır. Son zamanlarda hemen hemen bütün üniversiteler online olarak arıcılık eğitimi vermektedir. İlgili üniversitenin kendi sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.
 • Bakanlıklar: Özellikler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılmakta olup, zaman zaman internet sitesinde yayınlanır. Özellikle profesyonel anlamda ana arı üretimi yapacaklar için bakanlık tarafından ana arı üreticiliği kursu verilmektedir.
 • Online Eğitimler: Son zamanlarda internet üzerinden online olarak arıcılık kursu veren yerler bulunmaktadır. Sadece belge almak için bu kursları tercih edebilirsiniz. Ama öğrenmek için ise normal bir kursu gitmeniz arıcılığı öğrenme açısından çok faydalı olacaktır. Arıcılık belgesi tek başına bir işe yaramaz. Arıcılığın hiçbir safhasında devlet veya özel kuruluşlar olsun sizden arıcılık belgesi aramaz. Çünkü arıcılık belgesi ile her türlü destekten faydalanabilirsiniz diye satış yapılmaktadır bu yanlış bir ifade olup, aldığınız belgeye göre değil yaptığınız projeye göre destek alırsınız. İlle de belge almak için almak isterseniz tabi alınız ama hiçbir kimse bu belgeyi size sormaz.

Arıcılık kursu almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da kursun kalitesidir. Kurs veren kurumun yetkilendirilmiş bir eğitim merkezi olup olmadığını ve eğitmenlerin uzmanlığını araştırmak önemlidir. Ayrıca, kursun içeriği de göz önünde bulundurulmalıdır. Arıcılık kursu genellikle arıcılığın temel prensipleri, arı kolonilerinin bakımı, bal hasadı ve arı sağlığı gibi konuları kapsar. Bu konuların kurs programında yer alıp almadığını kontrol etmek faydalı olacaktır.

Bu kurslara başvurmak için öncelikle ilgili kurumların web siteleri ziyaret edilerek başvuru şartları ve tarihleri öğrenilebilir. Başvuru genellikle online olarak yapılmakta olup, adayların belirli kriterleri sağlaması durumunda kursa kabul edilmektedir. Kurs başvuruları genellikle belirli dönemlerde açılmakta ve kontenjan ile sınırlı olabilmektedir.

aricilik kurslari 2 scaledArıcılık Kursu Ücretli Mi?

Arıcılık kursu almak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de kursun ücretli olup olmadığıdır. Genellikle arıcılık kursları ücretlidir. Kurs ücretleri, kurs veren kurum veya kuruluşa, eğitimin süresine ve içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Ancak bazı belediyeler veya sivil toplum kuruluşları tarafından ücretsiz arıcılık kursları da düzenlenebilmektedir.

Eğer arıcılıkla ilgili temel bilgilere sahip olmak ve bu konuda yetkin bir insan olmak istiyorsanız, size en uygun olan arıcılık kursunu araştırarak katılabilir ve bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Arıcılık kurslarına katılmak, arı yetiştiriciliği konusunda gereken bilgi ve becerilere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Arıcılık kursunda belge alınır mı?

Arıcılık kursunda belge alınıp alınamayacağı, birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Arıcılık kurslarına katılan ve eğitimleri tamamlayan kişiler, genellikle bir belge almak istemektedirler. Bu belgeler, katılımcıların bilgi ve yeteneklerini kanıtlamakta ve arıcılık sektöründe iş bulmalarına yardımcı olabilmektedir.

Arıcılık kurslarının sonunda genellikle katılım belgesi verilmektedir. Bu belgeler, kursa katılımın ve eğitimlerin tamamlandığını gösterir. Ancak bazı arıcılık kursları, başarılı bir şekilde sınavı geçen katılımcılara sertifika da vermektedir. Sertifika, katılımcının arıcılık konusundaki bilgi ve becerilerini belgeleyen resmi bir belgedir.

Arıcılık kursuna katılmayı düşünenlerin, belge alınıp alınamayacağını öğrenmek için kursun detaylarını incelemeleri ve kurs sağlayıcısıyla iletişime geçmeleri önemlidir. Ayrıca, arıcılık sektöründe iş bulmak isteyenlerin, kurs sonunda verilen belgelerin sektörde geçerliliğini araştırmaları da faydalı olacaktır.

4 yorum “Arıcılık Kursları

 1. Avatar Metin yasan dedi ki:

  Konya’da kurs ne zaman var ….

  1. Avatar Avrasya Arıcılık dedi ki:

   Yakın tarihte planlanan yoktur.

 2. Avatar hasan karalı dedi ki:

  Bu şekilde güzel ve güncel bilgilendirme için teşekkür ederiz. Acaba Giresun ili içinde yakında bir kurs var mıdır?

  1. Avatar Avrasya Arıcılık dedi ki:

   Teşekkür ederiz. Şuanda Giresun ilimizde gelecek ay bir kurs planlaması yapılacaktır ve duyurular olan sayfamızın üstünde bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir