Arıcılık Kitabı

Arılarda Cinsiyet Nasıl Olur

bal-arilarinda-cinsiyet

Arı kovanında 3 birey bulunmaktadır. Ana arı, işçi arı ve erkek arıdır. Ana arı ile işçi arı döllenmiş yumurtalardan meydana gelir ama erkek arı ise döllenmemiş yumurtalardan meydana gelmektedir. Erkek arılar genetik olarak ana arı ile aynıdır. Böyle bir durumun olması arıları diğer canlılardan ayırmaktadır. Arı kovanındaki genetik yol ise ana arıları dölleyen erkek arılarla birlikte geçmektedir. Kovan içindeki işçi arılar ile erkek arılar birbiriyle üvey kardeştir. Ana arı ile işçi arılar ise birbiriyle üvey ve öz kardeş olabilirler.

arilarda cinsiyet nasil olur ana ari scaled e1706020711992Döllü yumurtalardan meydana gelen ana arı ve işçi arılar, bunların ana arı veya işçi arı olmasını sağlayan etken beslenme sürecindeki larvaların özel beslenmesi ile alakalıdır. Ana arı larvaları daha iyi beslenerek ana arı adayı meydana gelirken, işçi gözleri ise standart beslenme ile olduğu için işçi arı olarak gelmektedir. Her iki gözde döllü işçi arı gözü yani dişi yumurta olmaktadır. Erkek arı olmasının sebebi tek genden meydana geldiği için erkek arı olmaktadır. Özellikle ana arıların çiftleşme esnasından aynı genleri sahip erkek arılar ile çiftleşme sağlarsa ana arı kovanı döndüğünde yumurta atarken erkek arı yumurtası atacaktır. Bundan dolayı ana arıların ayın gene sahip olmayan arılar ile çiftleşmesi kolonin devamı ve kaliteli ırkların ortaya çıkması açısından önemlidir. Gereğinden fazla veya zamansız ana arı tarafından gözlere atılan erkek arı yumurtaları işçi arılar tarafından imha edilmektedir. Erkek arı yumurtaları dölsüz gözlere atılmaktadır. Yani kovandaki gözlere baktığınız zaman erkek arı gözleri daha büyük ve geniş olur. İşçi arı gözleri ise daha düzenli ve intizamlı aynı zamanda erkek gözlerine göre küçük olur.

arilarda cinsiyet nasil olur erkek ariKovan içinde yalancı ana arı olur. Bu arıda işçi arı gözünde yetişen erkek arıdır. Diğer ifadeyle döllü gözde büyüyen erkek arı olduğu için işçi arılar bunu imha etmez ve yumurta atmasını da engellemez. Yani döllü göze erkek arı yumurtası atılırsa işçi arılar bunu imha ediyor. Eğer dölsüz göze erkek arı yumurtası atılırsa bunlar çıkıyor. Aynı zamanda uzun süre aynı erkek arılar ile çiftleşen yani akraba birlikteliği olan kolonilerde ise ana arı verimi düşük olmaktadır. Anlamsız bir şekilde ana arı kayıpları gibi durumlar meydana gelir. Bal akımı ve öncesinde bunların olması arıcı için büyük kayıplardır. Uzun süre anasız kalmış gözlere işçi arılar tarafından yumurta attığı görülmekte olup, bu şekilde yumurta atan işçi arılar ise yalancı ana arı rolünü almış oluyor.

arilarda cinsiyet nasil olur isci ari

arılarda cinsiyet işçi arı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir